RNF12FTD3R01
Mfr.Part #
RNF12FTD3R01
Description
RES 3.01 OHM 1% 1/2W AXIAL
Through Hole Resistors
Contact Plating :
Copper, Tin
Size / Dimension :
0.108Diax0.344L 2.75mmx8.75mm
Max Power Dissipation :
500mW
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Power Rating :
500mW
Construction :
Cylindrical
Mount :
Axial, Through Hole
Tolerance :
±1%
Working Voltage :
350V
Factory Lead Time :
20 Weeks
Diameter :
2.75mm
Published :
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Resistance :
3.01Ohm
Packing Method :
TR
Additional Feature :
FLAME PROOF, PRECISION, RATED AC VOLATGE (V): 350
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Terminal Shape :
Wire
Radiation Hardening :
No
Power (Watts) :
0.5W 1/2W