RNF12FTD3K83
Mfr.Part #
RNF12FTD3K83
Description
RES 3.83K OHM 1% 1/2W AXIAL
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Power Rating :
500mW
Tolerance :
±1%
Factory Lead Time :
13 Weeks
Max Power Dissipation :
500mW
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Operating Temperature :
-55°C~155°C
yes
Lead Diameter :
0.65 mm
Working Voltage :
350V
Size / Dimension :
0.108Diax0.344L 2.75mmx8.75mm
JESD-609 Code :
e3
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Surface Mount :
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Resistance :
3.83kOhm
Datasheets
RNF12FTD3K83
Stackpole Electronics, Inc. RNF12FTD3K83
FIXED RESISTOR, 3.83kOhm, 0.5W 1/2W, Metal Film,