RNF12FTD3K57
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RNF12FTD3K57
Manufacturer
Stackpole Electronics, Inc.
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 3.57K OHM 1% 1/2W AXIAL
Manufacturer :
Stackpole Electronics, Inc.
Product Category :
Through Hole Resistors
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Construction :
Cylindrical
Tolerance :
±1%
Resistance :
3.57kOhm
Diameter :
2.75mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Power Rating :
500mW
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Pbfree Code :
yes
ECCN Code :
EAR99
Published :
Additional Feature :
FLAME PROOF, PRECISION, RATED AC VOLATGE (V): 350
Feature :
Flame Retardant Coating, Safety
Composition :
Metal Film
Package / Case :
Axial
Max Power Dissipation :
500mW
Packaging :
Tape and Reel (TR)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Packing Method :
TR
Terminal Shape :
Wire
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
JESD-609 Code :
e3
Number of Terminations :
2
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Working Voltage :
350V
Size / Dimension :
0.108Diax0.344L 2.75mmx8.75mm
Factory Lead Time :
20 Weeks
Mount :
Axial, Through Hole
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Series :
RNF
Radiation Hardening :
No
Contact Plating :
Copper, Tin
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Datasheets
RNF12FTD3K57
Stackpole Electronics, Inc. RNF12FTD3K57
Axial, Through Hole FIXED RESISTOR, 3.57kOhm, 0.5W 1/2W, Metal Film,