RNF12FTD3K40
Mfr.Part #
RNF12FTD3K40
Description
RES 3.4K OHM 1% 1/2W AXIAL
Wire
Lead Diameter :
0.65 mm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Resistance :
3.4kOhm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Size / Dimension :
0.108Diax0.344L 2.75mmx8.75mm
Power Rating :
500mW
Max Power Dissipation :
500mW
Tolerance :
±1%
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Surface Mount :
No
Factory Lead Time :
13 Weeks
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Working Voltage :
350V
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Datasheets
RNF12FTD3K40
Stackpole Electronics, Inc. RNF12FTD3K40
FIXED RESISTOR, 3.4kOhm, 0.5W 1/2W, Metal Film,