RNF12FTD39R2
Mfr.Part #
RNF12FTD39R2
Description
RES 39.2 OHM 1% 1/2W AXIAL
yes
Contact Plating :
Copper, Tin
Mount :
Axial, Through Hole
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Composition :
Metal Film
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Working Voltage :
350V
Power Rating :
500mW
Max Power Dissipation :
500mW
Published :
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Diameter :
2.75mm
Resistance :
39.2Ohm
Factory Lead Time :
20 Weeks
JESD-609 Code :
e3
Size / Dimension :
0.108Diax0.344L 2.75mmx8.75mm
Tolerance :
±1%
Radiation Hardening :
No
ECCN Code :
EAR99
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Packing Method :
TR
Datasheets
RNF12FTD39R2
Stackpole Electronics, Inc. RNF12FTD39R2
Axial, Through Hole FIXED RESISTOR, 39.2Ohm, 0.5W 1/2W, Metal Film,