RNF12FTD37R4
Mfr.Part #
RNF12FTD37R4
Description
RES 37.4 OHM 1% 1/2W AXIAL
Working Voltage :
350V
Resistance :
37.4Ohm
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
ECCN Code :
EAR99
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Power Rating :
500mW
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Max Power Dissipation :
500mW
Tolerance :
±1%
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Surface Mount :
No
JESD-609 Code :
e3
TR
Lead Diameter :
0.65 mm
Factory Lead Time :
13 Weeks
Size / Dimension :
0.108Diax0.344L 2.75mmx8.75mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Datasheets
RNF12FTD37R4
Stackpole Electronics, Inc. RNF12FTD37R4
FIXED RESISTOR, 37.4Ohm, 0.5W 1/2W, Metal Film,