RNF12FTD357R
Mfr.Part #
RNF12FTD357R
Description
RES 357 OHM 1% 1/2W AXIAL
Power Rating :
500mW
Resistance :
357Ohm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Flame Retardant Coating, Safety
Diameter :
2.75mm
Working Voltage :
350V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
JESD-609 Code :
e3
Max Power Dissipation :
500mW
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Metal Film
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Cylindrical
Contact Plating :
Copper, Tin
Tolerance :
±1%
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Size / Dimension :
0.108Diax0.344L 2.75mmx8.75mm
Mount :
Axial, Through Hole
Radiation Hardening :
No
Factory Lead Time :
20 Weeks
Datasheets
RNF12FTD357R
Stackpole Electronics, Inc. RNF12FTD357R
Axial, Through Hole FIXED RESISTOR, 357Ohm, 0.5W 1/2W, Metal Film,