RNF12FTD309R
Mfr.Part #
RNF12FTD309R
Description
RES 309 OHM 1% 1/2W AXIAL
Through Hole Resistors
JESD-609 Code :
e3
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Power Rating :
500mW
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Working Voltage :
350V
Resistance :
309Ohm
Max Power Dissipation :
500mW
Diameter :
2.75mm
Published :
Size / Dimension :
0.108Diax0.344L 2.75mmx8.75mm
Tolerance :
±1%
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Series :
RNF
Datasheets
RNF12FTD309R
Stackpole Electronics, Inc. RNF12FTD309R
Axial, Through Hole FIXED RESISTOR, 309Ohm, 0.5W 1/2W, Metal Film,