RNF12FTD2M67
Mfr.Part #
RNF12FTD2M67
Description
RES 2.67M OHM 1% 1/2W AXIAL
Power Rating :
500mW
JESD-609 Code :
e3
Surface Mount :
Cylindrical
Lead Diameter :
0.65 mm
Resistance :
2.67mOhm
Factory Lead Time :
13 Weeks
Tolerance :
±1%
Working Voltage :
350V
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Size / Dimension :
0.108Diax0.344L 2.75mmx8.75mm
Number of Terminations :
2
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Max Power Dissipation :
500mW
Datasheets
RNF12FTD2M67
Stackpole Electronics, Inc. RNF12FTD2M67
FIXED RESISTOR, 2.67MOhm, 0.5W 1/2W, Metal Film,