RNF12FTD2K80
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RNF12FTD2K80
Manufacturer
Stackpole Electronics, Inc.
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 2.8K OHM 1% 1/2W AXIAL
Manufacturer :
Stackpole Electronics, Inc.
Product Category :
Through Hole Resistors
Packing Method :
TR
Max Power Dissipation :
500mW
JESD-609 Code :
e3
Terminal Shape :
Wire
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Radiation Hardening :
No
Contact Plating :
Copper, Tin
ECCN Code :
EAR99
Mount :
Axial, Through Hole
Series :
RNF
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Package / Case :
Axial
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Resistance :
2.8kOhm
Feature :
Flame Retardant Coating, Safety
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Diameter :
2.75mm
Size / Dimension :
0.108Diax0.344L 2.75mmx8.75mm
Working Voltage :
350V
Published :
Number of Terminations :
2
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Pbfree Code :
yes
Composition :
Metal Film
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Additional Feature :
FLAME PROOF, PRECISION, RATED AC VOLATGE (V): 350
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Factory Lead Time :
20 Weeks
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Tolerance :
±1%
Construction :
Cylindrical
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Power Rating :
500mW
Datasheets
RNF12FTD2K80
Stackpole Electronics, Inc. RNF12FTD2K80
Axial, Through Hole FIXED RESISTOR, 2.8kOhm, 0.5W 1/2W, Metal Film,