RNF12FTD2K74
Mfr.Part #
RNF12FTD2K74
Description
RES 2.74K OHM 1% 1/2W AXIAL
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Resistance :
2.74kOhm
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Power Rating :
500mW
Tolerance :
±1%
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Diameter :
2.75mm
Max Power Dissipation :
500mW
Working Voltage :
350V
Size / Dimension :
0.108Diax0.344L 2.75mmx8.75mm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Datasheets
RNF12FTD2K74
Stackpole Electronics, Inc. RNF12FTD2K74
Axial, Through Hole FIXED RESISTOR, 2.74kOhm, 0.5W 1/2W, Metal Film,