RNF12FTD2K26
Mfr.Part #
RNF12FTD2K26
Description
RES 2.26K OHM 1% 1/2W AXIAL
Max Power Dissipation :
500mW
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Diameter :
2.75mm
Tolerance :
±1%
Resistance :
2.26kOhm
Power Rating :
500mW
Working Voltage :
350V
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Lead Free :
Lead Free
Size / Dimension :
0.108Diax0.344L 2.75mmx8.75mm
Datasheets
RNF12FTD2K26
Stackpole Electronics, Inc. RNF12FTD2K26
Axial, Through Hole FIXED RESISTOR, 2.26kOhm, 0.5W 1/2W, Metal Film,