RNF12FTD28R0
Mfr.Part #
RNF12FTD28R0
Description
RES 28 OHM 1% 1/2W AXIAL
Matte Tin (Sn)
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Tolerance :
±1%
Factory Lead Time :
13 Weeks
Resistance :
28Ohm
Working Voltage :
350V
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Max Power Dissipation :
500mW
Power Rating :
500mW
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Size / Dimension :
0.108Diax0.344L 2.75mmx8.75mm
ECCN Code :
EAR99
Published :
Surface Mount :
2
Lead Diameter :
0.65 mm
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Datasheets
RNF12FTD28R0
Stackpole Electronics, Inc. RNF12FTD28R0
FIXED RESISTOR, 28Ohm, 0.5W 1/2W, Metal Film,