RNF12FTD28K7
Mfr.Part #
RNF12FTD28K7
Description
RES 28.7K OHM 1% 1/2W AXIAL
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Tolerance :
±1%
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Working Voltage :
350V
Size / Dimension :
0.108Diax0.344L 2.75mmx8.75mm
Resistance :
28.7kOhm
Diameter :
2.75mm
Max Power Dissipation :
500mW
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Power Rating :
500mW
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Datasheets
RNF12FTD28K7
Stackpole Electronics, Inc. RNF12FTD28K7
Axial, Through Hole FIXED RESISTOR, 28.7kOhm, 0.5W 1/2W, Metal Film,