RNF12FTD287K
Mfr.Part #
RNF12FTD287K
Description
RES 287K OHM 1% 1/2W AXIAL
Power Rating :
500mW
Working Voltage :
350V
Resistance :
287kOhm
Tolerance :
±1%
Max Power Dissipation :
500mW
Diameter :
2.75mm
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Size / Dimension :
0.108Diax0.344L 2.75mmx8.75mm
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Datasheets
RNF12FTD287K
Stackpole Electronics, Inc. RNF12FTD287K
Axial, Through Hole FIXED RESISTOR, 287kOhm, 0.5W 1/2W, Metal Film,