RNF12FTD267K
Mfr.Part #
RNF12FTD267K
Description
RES 267K OHM 1% 1/2W AXIAL
Power Rating :
500mW
Size / Dimension :
0.108Diax0.344L 2.75mmx8.75mm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Surface Mount :
No
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Tolerance :
±1%
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Resistance :
267kOhm
ROHS3 Compliant
Lead Diameter :
0.65 mm
Factory Lead Time :
13 Weeks
Max Power Dissipation :
500mW
Working Voltage :
350V
Datasheets
RNF12FTD267K
Stackpole Electronics, Inc. RNF12FTD267K
FIXED RESISTOR, 267kOhm, 0.5W 1/2W, Metal Film,