RNF12FTD261K
Mfr.Part #
RNF12FTD261K
Description
RES 261K OHM 1% 1/2W AXIAL
Tolerance :
±1%
Factory Lead Time :
13 Weeks
Working Voltage :
350V
Resistance :
261kOhm
Construction :
Cylindrical
Lead Diameter :
0.65 mm
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Power Rating :
500mW
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Max Power Dissipation :
500mW
Surface Mount :
Size / Dimension :
0.108Diax0.344L 2.75mmx8.75mm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Matte Tin (Sn)
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Datasheets
RNF12FTD261K
Stackpole Electronics, Inc. RNF12FTD261K
FIXED RESISTOR, 261kOhm, 0.5W 1/2W, Metal Film,