RNF12FTD255K
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RNF12FTD255K
Manufacturer
Stackpole Electronics, Inc.
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 255K OHM 1% 1/2W AXIAL
Manufacturer :
Stackpole Electronics, Inc.
Product Category :
Through Hole Resistors
Tolerance :
±1%
Radiation Hardening :
No
Construction :
Cylindrical
JESD-609 Code :
e3
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Size / Dimension :
0.108Diax0.344L 2.75mmx8.75mm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Working Voltage :
350V
Additional Feature :
FLAME PROOF, PRECISION, RATED AC VOLATGE (V): 350
Pbfree Code :
yes
Factory Lead Time :
20 Weeks
Power Rating :
500mW
ECCN Code :
EAR99
Packing Method :
TR
Number of Terminations :
2
Feature :
Flame Retardant Coating, Safety
Contact Plating :
Copper, Tin
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Terminal Shape :
Wire
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Composition :
Metal Film
Resistance :
255kOhm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mount :
Axial, Through Hole
Package / Case :
Axial
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Series :
RNF
Max Power Dissipation :
500mW
Published :
Diameter :
2.75mm
Datasheets
RNF12FTD255K
Stackpole Electronics, Inc. RNF12FTD255K
Axial, Through Hole FIXED RESISTOR, 255kOhm, 0.5W 1/2W, Metal Film,