RNF12FTD249K
Mfr.Part #
RNF12FTD249K
Description
RES 249K OHM 1% 1/2W AXIAL
Stock
480
In Stock :
480
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Diameter :
2.75mm
Additional Feature :
FLAME PROOF, PRECISION, RATED AC VOLATGE (V): 350
ROHS3 Compliant
Radiation Hardening :
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Resistance :
249kOhm
Working Voltage :
350V
Size / Dimension :
0.108Diax0.344L 2.75mmx8.75mm
Max Power Dissipation :
500mW
Terminal Shape :
Wire
Contact Plating :
Copper, Tin
Packing Method :
TR
Mount :
Axial, Through Hole
Feature :
Flame Retardant Coating, Safety
Published :
2010
Tolerance :
±1%
Construction :
Cylindrical
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Power Rating :
500mW
Factory Lead Time :
20 Weeks
Datasheets
RNF12FTD249K
Stackpole Electronics, Inc. RNF12FTD249K
Axial, Through Hole FIXED RESISTOR, 249kOhm, 0.5W 1/2W, Metal Film,