RNF12FTD243R
Mfr.Part #
RNF12FTD243R
Description
RES 243 OHM 1% 1/2W AXIAL
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
JESD-609 Code :
e3
Military Standard :
Not
Tolerance :
±1%
Tape and Reel (TR)
Diameter :
2.75mm
Power Rating :
500mW
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Radiation Hardening :
No
Max Power Dissipation :
500mW
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
2
Published :
Contact Plating :
Copper, Tin
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Resistance :
243Ohm
Mount :
Axial, Through Hole
Size / Dimension :
0.108Diax0.344L 2.75mmx8.75mm
Working Voltage :
350V
Factory Lead Time :
20 Weeks
Datasheets
RNF12FTD243R
Stackpole Electronics, Inc. RNF12FTD243R
Axial, Through Hole FIXED RESISTOR, 243Ohm, 0.5W 1/2W, Metal Film,