RNF12FTD21R0
Mfr.Part #
RNF12FTD21R0
Description
RES 21 OHM 1% 1/2W AXIAL
Max Power Dissipation :
500mW
Size / Dimension :
0.108Diax0.344L 2.75mmx8.75mm
Lead Diameter :
0.65 mm
Working Voltage :
350V
Additional Feature :
FLAME PROOF, PRECISION, RATED AC VOLATGE (V): 350
Surface Mount :
No
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Packing Method :
TR
Power Rating :
500mW
Resistance :
21Ohm
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Tolerance :
±1%
Construction :
Cylindrical
Factory Lead Time :
13 Weeks
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Datasheets
RNF12FTD21R0
Stackpole Electronics, Inc. RNF12FTD21R0
FIXED RESISTOR, 21Ohm, 0.5W 1/2W, Metal Film,