RNF12FTD1R43
Mfr.Part #
RNF12FTD1R43
Description
RES 1.43 OHM 1% 1/2W AXIAL
Tolerance :
±1%
Max Power Dissipation :
500mW
Power Rating :
500mW
Factory Lead Time :
13 Weeks
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Working Voltage :
350V
Size / Dimension :
0.108Diax0.344L 2.75mmx8.75mm
Resistance :
1.43Ohm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
yes
Lead Diameter :
0.65 mm
Terminal Shape :
Wire
JESD-609 Code :
e3
Surface Mount :
Tape and Reel (TR)
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Datasheets
RNF12FTD1R43
Stackpole Electronics, Inc. RNF12FTD1R43
FIXED RESISTOR, 1.43Ohm, 0.5W 1/2W, Metal Film,