RNF12FTD1K30
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RNF12FTD1K30
Manufacturer
Stackpole Electronics, Inc.
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 1.3K OHM 1% 1/2W AXIAL
Manufacturer :
Stackpole Electronics, Inc.
Product Category :
Through Hole Resistors
Additional Feature :
FLAME PROOF, PRECISION, RATED AC VOLATGE (V): 350
Number of Terminations :
2
Published :
ECCN Code :
EAR99
Power Rating :
500mW
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Series :
RNF
Pbfree Code :
yes
Terminal Shape :
Wire
Tolerance :
±1%
Max Power Dissipation :
500mW
JESD-609 Code :
e3
Radiation Hardening :
No
Working Voltage :
350V
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Diameter :
2.75mm
Mount :
Axial, Through Hole
Resistance :
1.3kOhm
Packing Method :
TR
Factory Lead Time :
20 Weeks
Size / Dimension :
0.108Diax0.344L 2.75mmx8.75mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Package / Case :
Axial
Feature :
Flame Retardant Coating, Safety
Construction :
Cylindrical
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Contact Plating :
Copper, Tin
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Composition :
Metal Film
Datasheets
RNF12FTD1K30
Stackpole Electronics, Inc. RNF12FTD1K30
Axial, Through Hole FIXED RESISTOR, 1.3kOhm, 0.5W 1/2W, Metal Film,