RNF12FTD17K8
Mfr.Part #
RNF12FTD17K8
Description
RES 17.8K OHM 1% 1/2W AXIAL
Through Hole Resistors
Mount :
Axial, Through Hole
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Resistance :
17.8kOhm
Construction :
Cylindrical
Packing Method :
TR
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Radiation Hardening :
No
Power Rating :
500mW
Additional Feature :
FLAME PROOF, PRECISION, RATED AC VOLATGE (V): 350
Working Voltage :
350V
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Published :
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Factory Lead Time :
20 Weeks
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Contact Plating :
Copper, Tin
Size / Dimension :
0.108Diax0.344L 2.75mmx8.75mm
Max Power Dissipation :
500mW
ECCN Code :
EAR99
Diameter :
2.75mm
Tolerance :
±1%