RNF12FTD16R2
Mfr.Part #
RNF12FTD16R2
Description
RES 16.2 OHM 1% 1/2W AXIAL
Additional Feature :
FLAME PROOF, PRECISION, RATED AC VOLATGE (V): 350
Working Voltage :
350V
JESD-609 Code :
e3
Packing Method :
TR
Power Rating :
500mW
Max Power Dissipation :
500mW
Tolerance :
±1%
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Metal Film
Surface Mount :
No
Size / Dimension :
0.108Diax0.344L 2.75mmx8.75mm
Package / Case :
Axial
Lead Diameter :
0.65 mm
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Resistance :
16.2Ohm
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Factory Lead Time :
13 Weeks
ECCN Code :
EAR99
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Construction :
Cylindrical
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Datasheets
RNF12FTD16R2
Stackpole Electronics, Inc. RNF12FTD16R2
FIXED RESISTOR, 16.2Ohm, 0.5W 1/2W, Metal Film,