RNF12FTD165R
Mfr.Part #
RNF12FTD165R
Description
RES 165 OHM 1% 1/2W AXIAL
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Factory Lead Time :
13 Weeks
Construction :
Cylindrical
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Power Rating :
500mW
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Tolerance :
±1%
Matte Tin (Sn)
Surface Mount :
No
Additional Feature :
FLAME PROOF, PRECISION, RATED AC VOLATGE (V): 350
Feature :
Flame Retardant Coating, Safety
Published :
yes
JESD-609 Code :
e3
2
Packing Method :
TR
Max Power Dissipation :
500mW
Resistance :
165Ohm
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Size / Dimension :
0.108Diax0.344L 2.75mmx8.75mm
Working Voltage :
350V
Package / Case :
Axial
Lead Diameter :
0.65 mm
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Datasheets
RNF12FTD165R
Stackpole Electronics, Inc. RNF12FTD165R
FIXED RESISTOR, 165Ohm, 0.5W 1/2W, Metal Film,