RNF12FTD150K
Mfr.Part #
RNF12FTD150K
Description
RES 150K OHM 1% 1/2W AXIAL
Through Hole Resistors
Mount :
Axial, Through Hole
Max Power Dissipation :
500mW
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Construction :
Cylindrical
Additional Feature :
FLAME PROOF, PRECISION, RATED AC VOLATGE (V): 350
Operating Temperature :
-55°C~155°C
JESD-609 Code :
e3
Resistance :
150kOhm
Radiation Hardening :
No
ECCN Code :
EAR99
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Composition :
Metal Film
Contact Plating :
Copper, Tin
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Diameter :
2.75mm
Factory Lead Time :
20 Weeks
Working Voltage :
350V
Size / Dimension :
0.108Diax0.344L 2.75mmx8.75mm
Power Rating :
500mW
Matte Tin (Sn)
Packing Method :
TR
Tolerance :
±1%
Datasheets
RNF12FTD150K
Stackpole Electronics, Inc. RNF12FTD150K
Axial, Through Hole FIXED RESISTOR, 150kOhm, 0.5W 1/2W, Metal Film,