RNF12FTD12K0
Mfr.Part #
RNF12FTD12K0
Description
RES 12K OHM 1% 1/2W AXIAL
Resistance :
12kOhm
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Published :
RNF
JESD-609 Code :
e3
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Tape and Reel (TR)
Diameter :
2.75mm
Construction :
Cylindrical
Additional Feature :
FLAME PROOF, PRECISION, RATED AC VOLATGE (V): 350
Tolerance :
±1%
Size / Dimension :
0.108Diax0.344L 2.75mmx8.75mm
ECCN Code :
EAR99
Mount :
Axial, Through Hole
Radiation Hardening :
No
Packing Method :
TR
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Factory Lead Time :
20 Weeks
Contact Plating :
Copper, Tin
Power Rating :
500mW
Max Power Dissipation :
500mW
Working Voltage :
350V
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
yes
Datasheets
RNF12FTD12K0
Stackpole Electronics, Inc. RNF12FTD12K0
Axial, Through Hole FIXED RESISTOR, 12kOhm, 0.5W 1/2W, Metal Film,