RNF12FTC8K25
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RNF12FTC8K25
Manufacturer
Stackpole Electronics, Inc.
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 8.25K OHM 1% 1/2W AXIAL
Manufacturer :
Stackpole Electronics, Inc.
Product Category :
Through Hole Resistors
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Number of Terminations :
2
Surface Mount :
No
JESD-609 Code :
e3
Power Rating :
500mW
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Factory Lead Time :
13 Weeks
Tolerance :
±1%
Feature :
Flame Retardant Coating, Safety
Resistance :
8.25kOhm
Terminal Shape :
Wire
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Composition :
Metal Film
Series :
RNF
Pbfree Code :
yes
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Construction :
Tubular
Size / Dimension :
0.108Diax0.344L 2.75mmx8.75mm
Package / Case :
Axial
ECCN Code :
EAR99
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Working Voltage :
350V
Lead Diameter :
0.65 mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Max Power Dissipation :
500mW
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Additional Feature :
FLAME PROOF
Datasheets
RNF12FTC8K25
Stackpole Electronics, Inc. RNF12FTC8K25
FIXED RESISTOR, 8.25kOhm, 0.5W 1/2W, Metal Film,