RNF12FTC576R
Mfr.Part #
RNF12FTC576R
Description
RES 576 OHM 1% 1/2W AXIAL
EAR99
Diameter :
2.75mm
Working Voltage :
350V
Contact Plating :
Copper, Tin
Size / Dimension :
0.108Diax0.344L 2.75mmx8.75mm
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Resistance :
576Ohm
Power Rating :
500mW
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Mount :
Axial, Through Hole
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Max Power Dissipation :
500mW
Tolerance :
±1%
Factory Lead Time :
20 Weeks
Radiation Hardening :
Datasheets
RNF12FTC576R
Stackpole Electronics, Inc. RNF12FTC576R
Axial, Through Hole FIXED RESISTOR, 576Ohm, 0.5W 1/2W, Metal Film,