RNF12FTC53R6
Mfr.Part #
RNF12FTC53R6
Description
RES 53.6 OHM 1% 1/2W AXIAL
Max Power Dissipation :
500mW
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Factory Lead Time :
20 Weeks
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Size / Dimension :
0.108Diax0.344L 2.75mmx8.75mm
Mount :
Axial, Through Hole
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Lead Diameter :
0.65 mm
Power Rating :
500mW
Working Voltage :
350V
Additional Feature :
FLAME PROOF
Resistance :
53.6Ohm
Tolerance :
±1%
Construction :
Tubular
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Datasheets
RNF12FTC53R6
Stackpole Electronics, Inc. RNF12FTC53R6
Axial, Through Hole FIXED RESISTOR, 53.6Ohm, 0.5W 1/2W, Metal Film,