RNF12FTC4K02
Mfr.Part #
RNF12FTC4K02
Description
RES 4.02K OHM 1% 1/2W AXIAL
Factory Lead Time :
20 Weeks
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Tolerance :
±1%
Radiation Hardening :
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Max Power Dissipation :
500mW
Working Voltage :
350V
Package / Case :
Axial
Diameter :
2.75mm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Size / Dimension :
0.108Diax0.344L 2.75mmx8.75mm
Contact Plating :
Copper, Tin
Number of Terminations :
2
Mount :
Axial, Through Hole
Power Rating :
500mW
Resistance :
4.02kOhm
Datasheets
RNF12FTC4K02
Stackpole Electronics, Inc. RNF12FTC4K02
Axial, Through Hole FIXED RESISTOR, 4.02kOhm, 0.5W 1/2W, Metal Film,