RNF12FTC44K2
Mfr.Part #
RNF12FTC44K2
Description
RES 44.2K OHM 1% 1/2W AXIAL
Resistance :
44.2kOhm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Tolerance :
±1%
Mount :
Axial, Through Hole
Max Power Dissipation :
500mW
Size / Dimension :
0.108Diax0.344L 2.75mmx8.75mm
Factory Lead Time :
20 Weeks
Series :
RNF
Diameter :
2.75mm
Radiation Hardening :
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Power Rating :
500mW
Contact Plating :
Copper, Tin
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Working Voltage :
350V
Datasheets
RNF12FTC44K2
Stackpole Electronics, Inc. RNF12FTC44K2
Axial, Through Hole FIXED RESISTOR, 44.2kOhm, 0.5W 1/2W, Metal Film,