RNF12FTC43R2
Mfr.Part #
RNF12FTC43R2
Description
RES 43.2 OHM 1% 1/2W AXIAL
Size / Dimension :
0.108Diax0.344L 2.75mmx8.75mm
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Factory Lead Time :
13 Weeks
Tolerance :
±1%
1 (Unlimited)
Surface Mount :
No
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Working Voltage :
350V
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Max Power Dissipation :
500mW
Lead Diameter :
0.65 mm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Power Rating :
500mW
Resistance :
43.2Ohm
Datasheets
RNF12FTC43R2
Stackpole Electronics, Inc. RNF12FTC43R2
FIXED RESISTOR, 43.2Ohm, 0.5W 1/2W, Metal Film,