RNF12FTC3K92
Mfr.Part #
RNF12FTC3K92
Description
RES 3.92K OHM 1% 1/2W AXIAL
Tolerance :
±1%
Power Rating :
500mW
Mount :
Axial, Through Hole
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Working Voltage :
350V
Metal Film
Lead Free :
Lead Free
Max Power Dissipation :
500mW
Published :
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Resistance :
3.92kOhm
Size / Dimension :
0.108Diax0.344L 2.75mmx8.75mm
Lead Diameter :
0.65 mm
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Factory Lead Time :
20 Weeks
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Datasheets
RNF12FTC3K92
Stackpole Electronics, Inc. RNF12FTC3K92
Axial, Through Hole FIXED RESISTOR, 3.92kOhm, 0.5W 1/2W, Metal Film,