RNF12FTC2K15
Mfr.Part #
RNF12FTC2K15
Description
RES 2.15K OHM 1% 1/2W AXIAL
Through Hole Resistors
Surface Mount :
e3
Lead Diameter :
0.65 mm
Tolerance :
±1%
Resistance :
2.15kOhm
Factory Lead Time :
13 Weeks
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Published :
Max Power Dissipation :
500mW
Package / Case :
Axial
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Size / Dimension :
0.108Diax0.344L 2.75mmx8.75mm
Power Rating :
500mW
Additional Feature :
FLAME PROOF
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Working Voltage :
350V
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Construction :
Tubular
Datasheets
RNF12FTC2K15
Stackpole Electronics, Inc. RNF12FTC2K15
FIXED RESISTOR, 2.15kOhm, 0.5W 1/2W, Metal Film,