RNF12FTC26K7
Mfr.Part #
RNF12FTC26K7
Description
RES 26.7K OHM 1% 1/2W AXIAL
Flame Retardant Coating, Safety
ECCN Code :
EAR99
Size / Dimension :
0.108Diax0.344L 2.75mmx8.75mm
Series :
RNF
Diameter :
2.75mm
Working Voltage :
350V
JESD-609 Code :
e3
Max Power Dissipation :
500mW
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Tolerance :
±1%
Radiation Hardening :
No
Resistance :
26.7kOhm
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Power Rating :
500mW
Axial
Contact Plating :
Copper, Tin
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Datasheets
RNF12FTC26K7
Stackpole Electronics, Inc. RNF12FTC26K7
Axial, Through Hole FIXED RESISTOR, 26.7kOhm, 0.5W 1/2W, Metal Film,