RNF12FTC20R0
Mfr.Part #
RNF12FTC20R0
Description
RES 20 OHM 1% 1/2W AXIAL
Tolerance :
±1%
Construction :
Tubular
ECCN Code :
EAR99
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Power Rating :
500mW
Metal Film
Radiation Hardening :
No
Published :
Working Voltage :
350V
Diameter :
2.75mm
Size / Dimension :
0.108Diax0.344L 2.75mmx8.75mm
Wire
Max Power Dissipation :
500mW
Resistance :
20Ohm
Series :
RNF
Contact Plating :
Copper, Tin
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Datasheets
RNF12FTC20R0
Stackpole Electronics, Inc. RNF12FTC20R0
Axial, Through Hole FIXED RESISTOR, 20Ohm, 0.5W 1/2W, Metal Film,