RNF12FTC1K87
Mfr.Part #
RNF12FTC1K87
Description
RES 1.87K OHM 1% 1/2W AXIAL
FIXED RESISTOR
Surface Mount :
No
Factory Lead Time :
13 Weeks
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
ECCN Code :
EAR99
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Tolerance :
±1%
Terminal Shape :
Wire
Lead Diameter :
0.65 mm
Size / Dimension :
0.108Diax0.344L 2.75mmx8.75mm
Power Rating :
500mW
Working Voltage :
350V
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Feature :
Flame Retardant Coating, Safety
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Resistance :
1.87kOhm
Max Power Dissipation :
500mW
Datasheets
RNF12FTC1K87
Stackpole Electronics, Inc. RNF12FTC1K87
FIXED RESISTOR, 1.87kOhm, 0.5W 1/2W, Metal Film,