RNF12FTC1K50
Mfr.Part #
RNF12FTC1K50
Description
RES 1.5K OHM 1% 1/2W AXIAL
Working Voltage :
350V
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Tolerance :
±1%
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Max Power Dissipation :
500mW
ECCN Code :
EAR99
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Diameter :
2.75mm
Wire
Radiation Hardening :
No
Resistance :
1.5kOhm
Size / Dimension :
0.108Diax0.344L 2.75mmx8.75mm
Power Rating :
500mW
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Contact Plating :
Copper, Tin
Datasheets
RNF12FTC1K50
Stackpole Electronics, Inc. RNF12FTC1K50
Axial, Through Hole FIXED RESISTOR, 1.5kOhm, 0.5W 1/2W, Metal Film,