RNF12FTC11K8
Mfr.Part #
RNF12FTC11K8
Description
RES 11.8K OHM 1% 1/2W AXIAL
Resistance :
11.8kOhm
Power Rating :
500mW
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Diameter :
2.75mm
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Max Power Dissipation :
500mW
Additional Feature :
FLAME PROOF
Tolerance :
±1%
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Factory Lead Time :
20 Weeks
Construction :
Tubular
ECCN Code :
EAR99
Published :
Working Voltage :
350V
Terminal Shape :
Wire
Mount :
Axial, Through Hole
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
JESD-609 Code :
e3
Contact Plating :
Copper, Tin
Radiation Hardening :
Size / Dimension :
0.108Diax0.344L 2.75mmx8.75mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Datasheets
RNF12FTC11K8
Stackpole Electronics, Inc. RNF12FTC11K8
Axial, Through Hole FIXED RESISTOR, 11.8kOhm, 0.5W 1/2W, Metal Film,