RNF12FAD6K80
Mfr.Part #
RNF12FAD6K80
Description
RES 6.8K OHM 1% 1/2W AXIAL
Additional Feature :
FLAME PROOF, PRECISION, RATED AC VOLATGE (V): 350
Terminal Shape :
Wire
Surface Mount :
RNF
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Power Rating :
500mW
Packaging :
Tape and Box (TB)
JESD-609 Code :
e3
Feature :
Flame Retardant Coating, Safety
Lead Diameter :
0.65 mm
Resistance :
6.8kOhm
Max Power Dissipation :
500mW
Working Voltage :
350V
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Tolerance :
±1%
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Construction :
Cylindrical
Size / Dimension :
0.108Diax0.344L 2.75mmx8.75mm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Factory Lead Time :
15 Weeks
Matte Tin (Sn)
Packing Method :
Ammo Pack
Datasheets
RNF12FAD6K80
Stackpole Electronics, Inc. RNF12FAD6K80
FIXED RESISTOR, 6.8kOhm, 0.5W 1/2W, Metal Film,