RNF12FAD1K21
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RNF12FAD1K21
Manufacturer
Stackpole Electronics, Inc.
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 1.21K OHM 1% 1/2W AXIAL
Manufacturer :
Stackpole Electronics, Inc.
Product Category :
Through Hole Resistors
Size / Dimension :
0.108Diax0.344L 2.75mmx8.75mm
Power Rating :
500mW
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
JESD-609 Code :
e3
Additional Feature :
FLAME PROOF, PRECISION, RATED AC VOLATGE (V): 350
Surface Mount :
No
Working Voltage :
350V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Max Power Dissipation :
500mW
Tolerance :
±1%
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Series :
RNF
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Terminal Shape :
Wire
Composition :
Metal Film
Pbfree Code :
yes
Number of Terminations :
2
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Construction :
Cylindrical
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Feature :
Flame Retardant Coating, Safety
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
ECCN Code :
EAR99
Lead Diameter :
0.65 mm
Package / Case :
Axial
Packing Method :
Ammo Pack
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Packaging :
Tape and Box (TB)
Resistance :
1.21kohm
Factory Lead Time :
13 Weeks
Datasheets
RNF12FAD1K21
Stackpole Electronics, Inc. RNF12FAD1K21
FIXED RESISTOR, 1.21kOhm, 0.5W 1/2W, Metal Film,