RNF12FAD150K
Mfr.Part #
RNF12FAD150K
Description
RES 150K OHM 1% 1/2W AXIAL
Through Hole Resistors
JESD-609 Code :
e3
Max Power Dissipation :
500mW
Additional Feature :
FLAME PROOF, PRECISION, RATED AC VOLATGE (V): 350
Surface Mount :
Packaging :
Tape and Box (TB)
Working Voltage :
350V
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Factory Lead Time :
13 Weeks
Construction :
Cylindrical
Tolerance :
±1%
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Packing Method :
Ammo Pack
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Resistance :
150kOhm
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Power Rating :
500mW
Lead Diameter :
0.65 mm
Size / Dimension :
0.108Diax0.344L 2.75mmx8.75mm
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Datasheets
RNF12FAD150K
Stackpole Electronics, Inc. RNF12FAD150K
FIXED RESISTOR, 150kOhm, 0.5W 1/2W, Metal Film,