RNF12CTC33K2
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RNF12CTC33K2
Manufacturer
Stackpole Electronics, Inc.
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 33.2K OHM 0.25% 1/2W AXIAL
Manufacturer :
Stackpole Electronics, Inc.
Product Category :
Through Hole Resistors
ECCN Code :
EAR99
Power Rating :
500mW
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Composition :
Metal Film
Pbfree Code :
yes
Lead Diameter :
0.65 mm
Published :
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Package / Case :
Axial
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Additional Feature :
FLAME PROOF
Surface Mount :
No
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Max Power Dissipation :
500mW
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Feature :
Flame Retardant Coating, Safety
Tolerance :
±0.25%
Series :
RNF
Construction :
Tubular
Factory Lead Time :
11 Weeks
Working Voltage :
350V
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Resistance :
33.2kOhm
Size / Dimension :
0.108Diax0.344L 2.75mmx8.75mm