RNF12BTE4K99
Mfr.Part #
RNF12BTE4K99
Description
RES 4.99K OHM 0.1% 1/2W AXIAL
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Additional Feature :
FLAME PROOF
Tolerance :
±0.1%
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Working Voltage :
350V
Surface Mount :
No
Resistance :
4.99kOhm
Pbfree Code :
yes
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Construction :
Tubular
Factory Lead Time :
11 Weeks
Axial
Published :
Max Power Dissipation :
500mW
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
1 (Unlimited)
Lead Diameter :
0.65 mm
Size / Dimension :
0.108Diax0.344L 2.75mmx8.75mm
Power Rating :
500mW
Datasheets
RNF12BTE4K99
Stackpole Electronics, Inc. RNF12BTE4K99
FIXED RESISTOR, 4.99kOhm, 0.5W 1/2W, Metal Film,