RNF12BTD140R
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RNF12BTD140R
Manufacturer
Stackpole Electronics, Inc.
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 140 OHM 0.1% 1/2W AXIAL
Manufacturer :
Stackpole Electronics, Inc.
Product Category :
Through Hole Resistors
Construction :
Tubular
Working Voltage :
350V
Resistance :
140Ohm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Composition :
Metal Film
Size / Dimension :
0.108Diax0.344L 2.75mmx8.75mm
ECCN Code :
EAR99
Factory Lead Time :
11 Weeks
Package / Case :
Axial
Power Rating :
500mW
Pbfree Code :
yes
Additional Feature :
FLAME PROOF
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Surface Mount :
No
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Feature :
Flame Retardant Coating, Safety
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Number of Terminations :
2
Lead Diameter :
0.65 mm
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
JESD-609 Code :
e3
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Terminal Shape :
Wire
Series :
RNF
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Max Power Dissipation :
500mW
Tolerance :
±0.1%
Datasheets
RNF12BTD140R
Stackpole Electronics, Inc. RNF12BTD140R
FIXED RESISTOR, 140Ohm, 0.5W 1/2W, Metal Film,