RNCP1206FTD8R06
Mfr.Part #
RNCP1206FTD8R06
Description
RES 8.06 OHM 1% 1/2W 1206
Height Seated (Max) :
0.024 0.60mm
Size / Dimension :
0.122Lx0.059W 3.10mmx1.50mm
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Operating Temperature :
-55°C~155°C
FIXED RESISTOR
ECCN Code :
EAR99
Tolerance :
±1%
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Resistance :
8.06Ohm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Pbfree Code :
yes
Construction :
RECTANGULAR PACKAGE
Datasheets
RNCP1206FTD8R06
Stackpole Electronics, Inc. RNCP1206FTD8R06
FIXED RESISTOR RNCP Series, Thin Film, 8.06Ohm, 0.5W 1/2W, ±1%, -55°C~155°C