RNCP1206FTD825R
Mfr.Part #
RNCP1206FTD825R
Description
RES 825 OHM 1% 1/2W 1206
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
JESD-609 Code :
e3
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Height :
609.6μm
Height Seated (Max) :
0.024 0.60mm
Series :
RNCP
Resistance :
825Ohm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Max Power Dissipation :
500mW
Construction :
RECTANGULAR PACKAGE
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Case Code (Metric) :
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Size / Dimension :
0.122Lx0.059W 3.10mmx1.50mm
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Published :
Number of Terminations :
2
Case Code (Imperial) :
Tolerance :
±1%
Factory Lead Time :
18 Weeks
WRAPAROUND
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Datasheets
RNCP1206FTD825R
Stackpole Electronics, Inc. RNCP1206FTD825R
FIXED RESISTOR RNCP Series, Thin Film, 825Ohm, 0.5W 1/2W, ±1%, -55°C~155°C
Description: The Stackpole Electronics RNCP1206FTD825R is a surface mount chip resistor with a thin film construction. It has a resistance value of 825 Ohms and a tolerance of 1%. It is rated for a power dissipation of 0.5 Watts (1/2 Watt) and has a temperature coefficient of ±100ppm/C. It also features a sulfur resistant pad for improved reliability.
Features:
- Thin film construction
- Resistance value of 825 Ohms
- Tolerance of 1%
- Rated for 0.5 Watts (1/2 Watt)
- Temperature coefficient of ±100ppm/C