RNCP1206FTD68K1
Mfr.Part #
RNCP1206FTD68K1
Description
RES 68.1K OHM 1% 1/2W 1206
TR, Paper, 7 Inch
Case Code (Metric) :
Published :
Construction :
RECTANGULAR PACKAGE
Resistance :
68.1kOhm
Height :
609.6μm
Max Power Dissipation :
500mW
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Case Code (Imperial) :
Tolerance :
±1%
Size / Dimension :
0.122Lx0.059W 3.10mmx1.50mm
Feature :
Anti-Sulfur, Moisture Resistant
ECCN Code :
EAR99
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Operating Temperature :
-55°C~155°C